חתולים

 

עיקור וסירוס חתולי רחוב: השירות הווטרינרי מבצע עיקור וסירוס חתולי רחוב בתיאום עם מאכילי חתולים ובהתאם לפניות הציבור. החתולים נאספים ועוברים ניתוח עיקור/סירוס בהרדמה מלאה, חיסון כנגד כלבת, סימון החתול ע"י חיתוך קצה אוזן שמאל (סימון אוניברסלי) וטיפול רפואי. לאחר ההתאוששות הם מוחזרים לאותו המקום בו נלכדו.

 

בשנים האחרונות בוצעו מעל 1,000 ניתוחי עיקור וסירוס בשנה לחתולי רחוב.

 

הנחיות להאכלת חתולי רחוב

 

ההנחיות להאכלת חתולי רחוב נכתבו על פי הנחיות משרד החקלאות (חוזר משב/1/2008 מיום 6.5.2008 "הטיפול בחתולי רחוב – הנחיות רענון בעקבות פס"ד בג"צ", נוהל כללי לטיפול בחתולי רחוב של מש' החקלאות וחוות דעת משפטית של עו"ד אפרת אביאני, סגנית בכירה ליועמ"ש מש' החקלאות).

 

על פי ההנחיות: יש להימנע מהנחת כלי אוכל בסמיכות לכניסה לבניין משותף אלא יש להניחם  בקרבת פחי האשפה או בשטח פתוח המרוחק מפתח בניין מגורים. יש להאכיל במזון יבש בלבד, ולא שאריות מזון מבושל (דבר הגורם למפגע תברואי). בסיום ההאכלה יש לאסוף את שאריות האוכל ולדאוג לניקיון המקום. קישור לנוהל מצ"ב

 

כלבים

 

איסוף כלבים משוטטים

 

השירות הווטרינרי דואג לאיסוף כלבים משוטטים מהרחוב ובמקרים רבים מציל את חייהם. הכלבים מוחזקים ומטופלים בכלבייה העירונית.

 

בכלבייה העירונית ניתן לאמץ כלבים חסרי בית (כניסה לעמוד אימוצים) ולספק להם בית חם, חלק מהכלבים עוברים לעמותות למען בע"ח או נמסרים לכוחות הביטחון.

 

אם מצאתם כלב משוטט נא לפנות למוקד העירוני 106 (טל' 08-9279900 [שלוחה 3] , 053-559-5073).

 

התושבים מתבקשים להמנע מהבאת כלבים משוטטים על דעת עצמם לכלבייה. הבאת כלבים משוטטים באופן עצמאי מסכנת את התושבים, מקשה על איתור בעלי הכלב והשבתו לבעליו. השירות הווטרינרי העירוני לא מקבל כלבים שהובאו על ידי תושבים, אנא המנעו מאי נעימות.

 

חיות בר

 

העיר לוד וסביבתה מושפעת בטבע עירוני הכולל חורשות, נחלי מים, שלוליות חורף ושאר בתי גידול ייחודיים. בבתי הגידול ניתן למצוא מינים רבים של חיות בר כגון ציפורים, שועלים, תנים, זוחלים, דו- חיים ורבים אחרים.

 

חיות הבר בישראל מוגנות  ע"פ החוק להגנת חיית הבר, חל איסור לפגוע או ללכוד חיות הבר והעושה כן צפוי לעונשים כבדים הקבועים בחוק. בנוסף, מגדיר את רשות הטבע והגנים כגורם האחראי לחיות הבר במדינת ישראל ועל כן לשירות הוטרינרי העירוני אין סמכות חוקית ללכוד, לטפל או לפעול כנגד מטרדים הקשורים בחיות בר. במקרים של מטרדים הנובעים מחיות בר או חיות בר פצועות יש לפנות למוקד רשות הטבע והגנים בטלפון *3639.

 

ציפורים

 

חודשי האביב ותחילת הקיץ היא תקופת למידת התעופה של הפרחונים. פרחונים הם גוזלים בוגרים, בעלי ניצוי חלקי וחסר בנוצות תעופה. הפירחונים שאינם מיומנים נופלים פעמים רבות לאדמה ולאנשים לא מנוסים הם לעתים נראים כמו ציפור פצועה. מיני ציפורים רביםכגון עורבים ומיינות השומרים על פרחוניהם עלולים להפחיד בצווחות, בתעופה מעל הראש ואף בתקיפה של בעלי חיים ואנשים שרק מתקרבים למקום בו נפל הפרחון ובמיוחד אם מנסים לגעת בו.

 

​ציפורים, כגון: עורבים, מיינות, זרזירים ועוד, הינן חיות טריטוריאלית והם עלולות לאיים בקרבת הקן שלהם. העורבים הם חיות מאוד אינטליגנטיות ורכושניות, בעלי זיכרון חזותי מפותח והן לא שוכחותם את מי שנתפס בעיניהן כמאיים.