בשכונת גני אביב בלוד, באה לבקר כל חורף תופעה טבעית מיוחדת,  מתנה נפלאה של הטבע שמתעוררת לחיים עם בוא הגשמים – שלולית חורף.

 

שלולית חורף (או "בריכת חורף") הינה גוף מים עונתי שמתמלא כתוצאה מריבוי גשמים והיווצרות שקעים בקרקע אשר מחזיקים את גוף המים במהלך עונת החורף. בריכות אילו לא מסוכנות כלל לקהילה; אלא להיפך, הן דווקא משמשות כמקום בריאותי, מושך טבע ומגוון מינים, ולכן ראויות לשימור. 

 

בשל העונתיות של בריכות אלו, דגים נעדרים מהמקום כי הם זקוקים למים באופן קבוע. לכן, מתקיים בבריכות מגוון מינים מיוחד שנמשך למקום, הכולל דו חיים, חסרי חוליות, וחרקים - מינים שמשגשגים עקב היעדרותם של הדגים. יתר על כן, הבריכות מספקות בית גידול לציפורים, צמחים, ובעלי חיים נוספים יוצאי דופן ונדירים ביותר.

 

את אחת מבריכות החורף האלה, ניתן למצוא למשל מול כיכר אריה לובה אליאב (בצומת הרחובות אהרון לובלין ומיכה רייסר). בריכת חורף זו הינה עשירה, וניתן להבחין בעשרות ציפורים שמבלות במים. לעיתים נדמה שגוף מים עומד מהווה סכנה אך במקרה זה רק בזכות יכולת המים לעמוד מאפשר קיום חיים אקולוגי ובית גידול ליצורים המגיעים אליו ולכן היא לא מהווה סכנה לבריאות הציבור. כלומרשלולית חורף בריאה מקיימת מגוון ביולוגי עשיר וייחודי שלא היה מתאפשר בלעדיה.

 

שמירת המגוון הביולוגי בכלל ושמירת המגוון הביולוגי שנמצא בבריכות החורף בפרט חשובות מאוד, למען סביבה בריאה יותר לטבע ולאדם כחלק ממנו.

 

לפרטים נוספים, ניתן להיכנס למידע של החברה להגנת הטבע .

 

בתמונה: בריכת החורף בגני אביב, לא מהווה סכנה לבריאות הציבור