שירותים
בקליק

שירותים בקליק

ערב הוקרה להנהגה הרוחנית של יהודי אתיופיה התקיים בלוד

תאריך: 25-02-2020

image

בתמונה: חלוקת תעודות הוקרה על פעילות לשימור המורשת האתיופית

 

העיר לוד ארחה השבוע ערב מיוחד במטרה להוקיר ולהנציח את המנהיגים הרוחניים של יהודי אתיופיה שפעלו ללא לאות בשימור הדת ובהגנה על היהודים מפני התבוללות לפני כ-200 שנה, למען ידע ויכיר הציבור הישראלי אודות תרומתם, כך ציינה חברת המועצה אלמז זרו, שהייתה בין יוזמות הערב המיוחד יחד עם הסופר דניאל בלטה שהגה את הרעיון, איש חינוך וחוקר מורשת והיסטוריה של יהודי אתיופיה.

הערב התקיים במעמד המנהיגים הרוחניים - קייסים, בראשם ליקה כהנת קס ברקו טגנ'יה, הרב הראשי של יהודי אתיופיה הרב ראובן וובשט, חה"כ גדי יברקן, נציגי שגרירות אתיופיה, ראש העיר לוד, עו"ד יאיר רביבו, מנכ"ל העירייה אהרון אטיאס, חברי מועצה, פרופ' גלעד צוקרמן, מפקד תחנת לוד סנ"צ שמעון דהן, תושבי לוד ואורחים נכבדים מערים אחרות.

"מדובר באירוע ייחודי וראשוני ברמה ארצית בנושא הנצחה והוקרת פועלם", ציינה אלמז, "הבחירה לקיים את האירוע המרגש בעיר לוד יש בה חשיבות רבה עבורי כחברת מועצה שעומדת בראש הועדה הבינמשרדית לקידום יהודי אתיופיה, הרצון להציב בקדמת הבמה של העיר לוד את יופייה של המורשת והאמונה עליה שמרו יהודי אתיופיה אלפי שנים, אמונה שבזכותה הגשימו את העלייה לארץ הקודש. זו זכות עבורי וגאווה להיות חלק מקהילה עצומה ומעצימה, כאשר אדם יודע מהם שורשיו הוא יוכל להצטייד בגאווה ולצעוד בנתיב בו יבחר".

אלמז זרו (שנייה משמאל) ודניאל בלטה (שני ימין) עם מנהיגים רוחניים של הקהילה האתיופית

האירוע נפתח בברכת הקסים ובנשיאת תפילה לעילוי נשמתם של המנהיגים הרוחניים. ליקה כהנת קס ברקו טגנ'יה סיפר על פועלם של חלק מהמנהיגים הרוחניים והדגיש את חשיבות ההנצחה ותיעוד של אותה תקופה.

ראש העיר, עו"ד יאיר רביבו בירך על היוזמה הנפלאה, על החשיבות שבחיזוק הקהילה האתיופית בהיבט של תרבות ומורשת אבות, ציין כי העיר לוד מחבקת את הקהילה והביע את הערכתו הרבה לחברת המועצה אלמז זרו על פעילותה למען הקהילה.

לוד מחבקת את הקהילה האתיופית, ראש העיר יאיר רביבו

פרופ' גלעד צוקרמן, בלשן ומחייה שפות דיבר על החשיבות של שימור השפה כדי שלא תאבד מן העולם והשפעתה על התפתחות הדורות.

הסופר דניאל בלטה חשף בפני הקהל את מאמציו לאורך שנים באיסוף ובתיעוד חומרים בנושא היסטוריה ומורשת של יהודי אתיופיה.

הערב הסתיים במעמד חלוקת מדליות שעוצבו על ידי אמן יהודי מאתיופיה ותעודות הוקרה, אותן קיבלו צאצאי משפחותיהם של אותם מנהיגים רוחניים. לצד המנהיגים הרוחניים חולקו פסלונים, פרי עיצובו של אותו אמן ותעודות הוקרה לשלושה אישים בני זמננו הפועלים בשימור המורשת: הרב מנחם וולדמן, הרב ד"ר שלום שרון, קס רועי טמניו.

"היה זה טקס מרגש ומיוחד שיש בו להביט אל העבר ולהודות לאלו שעיצבו את דרכנו ושמרו על גחלת האמונה" סיכמה אלמז זרו ומסרה את תודתה לכל השותפים לקיום הערב המיוחד.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך

close