שירותים
בקליק

שירותים בקליק

לוד זורמת: ללא הצפות לאחר היערכות ושדרוג תשתיות הניקוז

ראש העיר עו"ד יאיר רביבו: "ברוך השם, מזג אוויר הסוער שפקד את ישראל, תפס אותנו בלוד... מוכנים! בשנים האחרונות השקענו עשרות מיליוני שקלים בשדרוג והחלפה של מערכות הניקוז, המים והביוב ברחבי העיר. על אף הגשמים העזים שהלכו והתחזקו וכמות המשקעים העצומה שירדה בסוף השבוע האחרון, הייתה לוד אחת הערים הבודדות שכבישיה לא הוצפו".

תאריך: 07-01-2020

image

בתמונה: לוד ללא הצפות לאחר שדרוג תשתיות הניקוז. למטה: הצפות ברחבי הארץ

בעוד שבערים רבות ומרכזיות הוכרזה כוננות חירום לאחר שכבישים רבים שהוצפו נחסמו לתנועה, עברה הסערה בלוד 'על מי מנוחות' מבלי שנרשמו אירועים משמעותיים חריגים, כאשר הכמויות האדירות של מי הגשמים נוקזו בהצלחה.

כזכור, בעבר - במשך שנים ארוכות נאלצה עיריית לוד להתמודד עם הצפות מים חוזרות ונשנות בימים גשומים, במספר מוקדים בעייתיים בעיר. ראש העיר יאיר רביבו אשר הכיר היטב את הבעיה עוד כאשר שימש כמנכ"ל העירייה, הנחה כבר בתקופת הקיץ את גורמי העירייה בשיתוף תאגיד מי לוד, לבצע עבודות תיעול והסדרת מערכות ניקוז חדשות כדי למנוע הישנות מקרי ההצפות, כחלק מהיערכות העירייה לחורף. 

כחלק מהעבודות שביצעה העירייה בשנים האחרונות, ניתן למנות את ניקוי מערכת הניקוז בגשר גני אביב שהיה נחסם לתנועה מדי שנה, אל תוואי הנחל ויצירת תעלות ניקוז חדשות המנקזות את מי הגשמים. כמו כן ביצוע מיפוי של כלל בעיות הניקוז בעיר ויצירת תכנית פעולה לכל מוקד בעייתי. בעירייה פרסה את הטיפול בבעיית הניקוזים לאורך כל השנה כך שלוד מגיעה לחורף מוכנה ולא נדרשת להתמודד רק בזמן גשמים עזים.

זאת ועוד, יחד עם רשות ניקוז נחל איילון מבצעת העירייה טיפול מונע בנחלים החוצים את העיר ומסירה מכשולים ופסולת מהנחל אשר מונעים צווארי בקבוק. לקראת כל גשם ובמהלך הגשמים, עוברים עובדי הניקיון מתפקיד המנקה לתפקיד מונע סתימות ניקוזים, הם מוודאים שהקולטנים נקיים ובמידה והם נסתמו הם מפנים את הלכלוך.

כיום כל פרויקט שמתחיל בעיר מקבל התייחסות לגבי הניקוז לרבות ביצוע קו חדש, לרבות סידור הקולטנים למצב הכי אפקטיבי. כל בניין חדש מחויב להתחבר לרשת הניקוז העירונית.

סה"כ הושקעו ומושקעים כ-39 מיליוני שקלים, מהם 4 מיליון ש"ח בהרצל דרום שבו היה קיים מובל ניקוז מאבני דבש ( חלוקי נחל ) וטיט מנדטורי. לאחר פירוק הונחה צנרת חדשה, בנוסף פיזורו קולטנים חדשים בכל הרחוב  ובוצע ניתוק של ניקוזים מקווי הביוב. בשדרות הציונות הוזזו קולטנים למקומות שנדרש לאיסוף מים באופן הכי יעיל. ברח' אהרון לובלין בגני אביב הונחו קווים חדשים וקולטנים חדשים. ברח' שפירא הוספו קולטנים עבור קליטת מים במקומות בעייתיים. כעת בביצוע במסגרת פרויקט מהיר לעיר בעלות של 30 מיליון ש"ח- הקמת מובל ניקוז חדש במרכז העיר, הוספת קולטנים חדשים, וכן ניתוק ניקוז מהביוב.

בשוטף בוצע ניקוי תעלות ניקוז פתוחות  ברחבי העיר בעלות של כ-74,000 ₪, ניקוי קולטנים ותחזוקה שוטפת בעלות של כ-120,000 ₪, וכן שריינה העירייה בעלות של כ-39,000 ₪ כוננות של כלי צמ"ה (ציוד מכני הנדסי) וביוביות במקרי קיצון וחירום.

ראש העיר, עו"ד יאיר רביבו: "בהחלט אפשר לציין בסיפוק כי היערכותה הטובה של העירייה הוכיחה את עצמה. בשנים האחרונות השקענו עשרות מיליוני שקלים בשדרוג והחלפה של מערכות הניקוז, המים והביוב ברחבי העיר. מדי שנה לקראת החורף אנו מבצעים עבודות היערכות לקליטת הגשמים ומניעת הצפות מים בעיר, לרבות ניקוי הקולטנים ותעלות הניקוז הפתוחות.

"תודתי לעובדי העירייה ולאגפי העירייה השונים אשר עבדו ועובדים כל העת סביב השעון. במוקד העירוני אנו ערוכים להעניק מענה מהיר ויעיל וכן להפעלה מידית של כל מערכות החירום העירוניות, בתקווה שלא נזדקק.

"אני מנצל את ההזדמנות וקורא גם לכם תושבים יקרים, להיערך לקראת ימים סוערים נוספים הצפויים עפ"י החזאים, בין היתר לוודא איטום גגות ופתחים, חלונות ותריסים, לבדוק את תקינות מערכות החימום – בעיקר אלה המחייבות אוורור, לנקות ולפתוח תאי ניקוז מים בחצרות ומרזבים על הגגות, לגזום עצים בגינות פרטיות בסמיכות לכבלי חשמל, לבדוק בטיחות מערכות חשמל ולהצטייד בתאורת חירום, לחזק אנטנות, דודי שמש, סככות וחפתים אחרים על הגגות ולפנות חפצים שעשויים להתעופף ממקום גבוה בשל הרוחות, כגון עציצים, ריהוט ושלטים. בכל אופן, אנחנו לשירותכם, באמצעות המוקד העירוני, 24 שעות ביממה!"

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך

close