לוד זה הבית שלי
"גלעד לזכרם"
"פסג"ה"
"שורשים"Untitled Document

אלבום תמונות
קטעי עיתונות

מג'ירסקו (מרצ'ל) מכאל, נולד ברומניה בשנת 1924, בכפר מג'ירשטו, צלם מלידה, כמו שהוא אומר: "כשנולדתי דבר ראשון ראיתי מצלמה, אחר כך את אמא שלי", בהמשך שינה שם משפחתו לאלמגור.

מכאל הינו צלם בן צלם. בילדותו אביו הגיע למסקנה שלא יוכל ללמדו לצלם ולכן שלח אותו ללמוד צילום אצל חבר בעיר מחוז. באותה תקופה החלו הגרמנים לקחת יהודים לעבודת כפייה. וכך לאחר שנה הוא נותר בחנות של החבר של אביו כצלם בודד, אז נער בן 16 ושם גם הוא עושה את צילומו הרציני הראשון - תמונה של שופט וכן צילם לעיתון בצבא הרומני. לאחר המלחמה שב לבית הוריו ועבד עם אביו בצילום. יחד עם צעירים נוספים מקימים את תנועת "גורדוניה", וכחבר הנהלה יצא להכשרה בסטומרה. חברי ההכשרה עבדו ואת השכר היו מביאים להכשרה כהכנה לקיבוץ שיקימו בארץ. ומכאל עבד, כצלם כמובן, כמו כן הוא נשלח לקורס מפקדי הגנה.

בשנת 1947, מקבל קבוצה לעלות איתה לארץ, דרך בולגריה ומשם באוניה. היתה זו עלייה בלתי לגאלית, האנגלים תפסו אתהאניה ושלחו אותם לקפריסין. מכאל שזרק את מצלמתו לים בהתאם להוראות שקיבלו לפני העליה לאניה, פגש בחור רומני שהביא איתו מצלמה והפך להיות שותפו. צילם הרבה ועשה אלבום על "חיינו בקפריסין", וכן למד עברית.

לאחר הכרזת המדינה, עלה לארץ לבנימינה וחיפש מקום שאין בו צלם. לאחר שחרור לוד נודע לו שאין צלם ולאחר ביקורי גישוש קבע בלוד את ביתו. הוא פנה יחד עם שותפו למושל הצבאי בלוד והראה לו את האלבום מקפריסין וכך זכה לפתוח חנות צילום ראשונה בלוד.
קידום אתרים
בניית אתרים: תבונה-מילניום