הודעות הדובר
"גלעד לזכרם"
"פסג"ה"
"שורשים"
הודעות הדובר

כנס התנועה לאיכות השלטון: "לוד מובילה מבחינת מנהל תקין"
חדשות

כנס התנועה לאיכות השלטון: "לוד מובילה מבחינת מנהל תקין"

אתר וואלה מסקר את פעילות התנועה לאיכות השלטון בישראל, הנאבקת בין היתר למען מינהל תקין ברשויות המקומיות. ביום שני השבוע, קיימה התנועה לאיכות השלטון את הכנס בלוד, לאחר כנסים דומים שבוצעו ברחבי הארץ. את הידיעה שפורסמה בוואלה כתבה העיתונאית דנה ירקצי אשר מציינת בפתיח את לוד שהפכה למובילה מבחינת מנהל תקין.

לא מצביעים שחיתות: המאבק למנהל תקין בזירה המקומית הגיע ללוד. פחות מחודש לפני שתושבי לוד ילכו לקלפיות, עשרה מתמודדים למועצה, מתוכם שלושה המתמודדים על ראשות העיר, השתתפו ביום שני בכנס "לא מצביעים שחיתות" של התנועה לאיכות השלטון בשיתוף וואלה! NEWS שנערך כחלק מהקמפיין הארצי למאבק בשחיתות בשלטון המקומי ולקידום שלטון נקי ואיכותי.

בכל עיר שבה מתקיים הכנס המתמודדים גם מציגים את תפיסתם בנושא טוהר המידות והשקיפות השלטונית ברשויות המקומיות. כחלק מהאמנה שעליה הם חותמים, הם מתחייבים להצטרף למאבק בשחיתות, להתחייב לפעול בשקיפות, לשמור על טוהר המידות, להימנע מניגוד עניינים ולא למעול באמון שהציבור נתן בהם. עוד הם מתחייבים לאמץ עקרונות ליישום המאבק בשחיתות, לפעול במלוא העוצמה למיגורה ולהימנע מניגוד עניינים, מקבלת טובות הנאה וממינויים פוליטיים.

 

עיריית לוד: מנהל תקין ויציבות כלכלית

■ בהמשך לכנס של התנועה לאיכות השלטון בלוד, יצוין כי דירוג היציבות הפיננסית של הרשויות לשנת 2018, שערכה חברת המידע העסקי CofaceBDI, ממקם את לוד במקום השמיני כשאחריה מדורגות ערים חזקות כמו רמת גן, אשדוד, כפר סבא, מודיעין, גבעתיים, רעננה, הוד השרון ואפילו תל-אביב וחיפה ■ נתון זה התפרסם לאחר שלוד זכתה שלוש שנים ברציפות בפרס שר הפנים לניהול כספי תקין (לשנים 2013 - 2017).

בתמונה: דירוג הערים היציבות כפי שפורסם בYNET

לוד בולטת במקום השמיני ובעשירייה הראשונה למרות שהיא מאופיינת בדירוג סוציואקונומי נמוך יחסית של 4. בעיר מתגוררים כ-80 אלף תושבים, בכך מדורגת לוד במקום גבוה יותר מעיריות גדולות ועשירות ממנה עם תושבים בחתך סוציו־אקונומי גבוה בהרבה מלוד כמו רמת גן, אשדוד, כפר סבא, מודיעין, גבעתיים, רעננה, הוד השרון ואפילו תל-אביב וחיפה. מקדימות אותה בדירוג ערים מבוססות כמו הרצליה, רמת השרון, נס ציונה, פתח תקוה, ראשון לציון, חולון וראש העין.

נתון זה מתפרסם לאחר שלוד רשמה הישג חסר תקדים מבין הרשויות המקומיות בישראל, וזכתה שלוש שנים ברציפות בפרס שר הפנים לניהול כספי תקין (לשנים 2013 - 2017). כך יוצא שמאז 2013 למעשה, זוכה עיריית לוד בפרס היוקרתי מדי שנה, המוענק למספר מצומצם של רשויות מקומיות שנמצאו ראויות לו, בהתאם לנתונים כספיים ומנהליים שנקבעו על ידי משרד הפנים, המתייחסים לפרמטרים שעיקרם: עמידה בנהלים לגבי ניהול התקציב, גירעון הרשות ביחס להכנסותיה ואחוז גביית הארנונה בהתאם לתקציב. לצד הניהול הכספי נבדקים בקפדנות גם מדדי שירות ומדדים ארגוניים המבטאים את נתוני הביצוע השנתיים והמצטברים של העירייה.

עיריית לוד: "דירוגה של לוד בין 10 הערים היציבות בישראל ופרסי הניהול הכספי התקין מהווים בשורה חשובה לעיר ואות כבוד לעיריית לוד שעשתה מהפך, מעירייה על סף פשיטת רגל בעבר לעירייה איתנה ובעלת יציבות פיננסית, בזכות עבודה משותפת של הנהלת העירייה ועובדיה השותפים לניהול מקצועי, תקין, יעיל ואחראי של הקופה הציבורית".

ואם היה מי שחיפש הוכחה נוספת לכך שהעיר לוד, נחשבת כיום לאחת הערים היציבות בישראל, כדאי שיראה את הנתון הבא. עיריית לוד סיימה את שנת התקציב 2017, בעודף של כ-27 מיליון ₪, כך עולה מהדו"ח הכספי שפרסמה העירייה. אם תהיתם, אז את העודף העירייה תשקיע בתשתיות, בשיפור פני העיר, בחינוך, בתרבות ובספורט.

 קידום אתרים
בניית אתרים: תבונה-מילניום