הודעות הדובר
"גלעד לזכרם"
"פסג"ה"
"שורשים"
הודעות הדובר

טקס חגיגי בחנוכת פארק קהילות ישראל בלוד
חדשות

בטקס חגיגי מרשים נחנך פארק קהילות ישראל בלוד

10 בתי כנסת, 9 קהילות, עם 1, ופארק אחד המביא את סיפורן המופלא של תפוצות ישראל * ראש העיר עו"ד יאיר רביבו: "היום אני שמח לברך 'שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה' ולהודות לקדוש ברוך הוא על שהחלום הופך למציאות. הפרויקט עליו חלמתי שנים הגיע לסיומו: להקים פארק ענק המספר את סיפורן הנפלא של הקהילות ושל 10 בתי הכנסת שהוקמו סביבו בראשית ימיה של העיר".

גוזרים את הסרט בכניסה לפארק החדש

הסרת הלוט מעל השלט המספר את סיפורו המיוחד של המקום

דוכני מאכלי עדות מסורתיים בפתח כל אחד מבתי הכנסת

הקטע המרכזי בפארק החדש המשלב גן משחקים מודרני

בטקס חגיגי בהשתתפות מאות מתושבי העיר, נחנך השבוע בלוד, פארק קהילות ישראל. הטקס התקיים במעמד ראש העיר, עו"ד יאיר רביבו, מ"מ אלי סער וסגניו יוסי הרוש ועו"ד מאיר אסולין, המשנים לראש העיר גיל חדד ורפי קטאשוילי, חברי מועצת העיר בהם משה בונפיל, עמיחי לנגפלד, שלמה אברמוביץ וליאה שטיינברג, וכן בכירי העירייה בהם המנכ"ל אהרון אטיאס, הגזבר ציון הדר, מנכ"ל החכ"ל עו"ד בן מיוסט, וכן רבנים וגבאי בתי הכנסת.

הפארק החדש שהיה מוכר עד היום בשם "קריית בתי הכנסת" (בין שכונת נווה זית לשכונת בנית),  הינו פרויקט הפיתוח הגדול ביותר של פארק שהוקם בלוד ואחד הפארקים הגדולים והמרשימים שהוקמו בעיר, בתקציב של למעלה מ-7 מיליון ₪.

בתחומו שורה של עשרה בתי כנסת שנבנו לאורך השנים והמייצגים את פסיפס העדות והקהילות היהודיות שהתיישבו בעיר. ליד כל אחד מבתי הכנסת הוצב שלט ייחודי המציג בקצרה את סיפורו וסיפור הקהילה אליה הוא משתייך, וכן קטע מפיוט או מציטוט של אחד מראשי הקהילה המלמד על הקשר ההדוק בין הקהילה לארץ ישראל.

סיפורו של המקום המדהים הזה, התחיל בשנות החמישים, מיד לאחר קום המדינה ושחרורה של העיר לוד. מאות אלפי עולים מציפים את מדינת ישראל הצעירה. אלפים מהם מתיישבים בלוד – כעיר קולטת עלייה, וכדרכם של יהודים ממהרים לחפש להם מקום תפילה. בגבול שבין שכונת בנית לשכונת נווה זית -  השכונה הראשונה שנבנתה בעיר לאחר מלחמת העצמאות, נבנים במהירות כעשרה בתי כנסת. העולים מתימן, מעירק, ממרוקו, מארצות אירופה הודו ותוניס, מתפללים זה לצד זה, והמקום הופך למרכז תורני וחברתי סואן.

בשנים האחרונות החליט ראש העיר לשפץ את הפארק הייחודי. ההולך במרחביו של הפארק החדש יכול לקרוא את השילוט הצמוד לכל אחד מבתי הכנסת, לתהות מה פשר האיור המוצג לגבי כל קהילה וקהילה, ולהתרשם מהקשר המיוחד בין כל הקהילות לארץ ישראל,  הבא לידי ביטוי בשלטי ההסבר.

במסגרת פיתוח הפארק, הוכשר גן שעשועים חדש לרווחת ולהנאת ילדי לוד, לרבות הצללה אשר מעניקה צבעוניות מרשימה למקום, בהתאם לסטנדרט אחיד בכל הפארקים וגני השעשועים ברחבי העיר, במסגרת שיפור חזות העיר. הפארק החדש יהווה מוקד לפעילות והנאה לילדי לוד, וכמקום מנוחה ובילוי בשעות הפנאי לתושבי העיר, לרווחת מאות ואלפי המתפללים העושים את דרכם לאחד מבתי הכנסת.

"אתרים רבים בעיר, מספרים את סיפורה של העיר על פני אלפי שנותיה בתרבויות השונות ולאורכן, אך בעיקר את סיפורו של עם ישראל שראה בלוד אבן שואבת לכל התפוצות, כפי שהוא בא לביטוי בפארק קהילות ישראל החדש" אמר ראש העיר, עו"ד יאיר רביבו, "זהו סיפורה של העיר לוד על פסיפס התרבויות והעדות שבה,  10 בתי כנסת, 9 קהילות, עם 1, ופארק אחד המביא את סיפורן הייחודי של תפוצות ישראל שמיקמו לפני 60 שנה בתי כנסת לכל העדות השונות, במקום המדהים הזה".

בתום פרק הברכות, גזירת הסרט והסרת הלוט נחנך הפארק באופן רשמי. מאות הילדים נהנו מהצגה "חדגא ופולקע במסע בזמן" עם אבישי שטרית. בפתח כל בית כנסת, נערכו שולחנות עמוסים במאכלים ומטעמים מסורתיים של כל עדה ועדה, אשר הוגשו לקהל הרחב.

את הטקס הנחה דובר העירייה, יהורם בן ארוש אשר מסר את תודתו בשם ראש העיר, לכל השותפים להצלחת הפרויקט בהם לחברה הכלכלית לוד, לחברת פים פרויקטים, חברת האדריכלות קו בנוף, קבלן הביצוע האחים אדרי,  ולמרכז הסיור "בשבילוד", וכן למירי חסון, מנהלת מח' טקסים וביקורים בעירייה ולכל השותפים להפקת האירוע, אורלי אנג'ל מחכ"ל, נועה ויסכה ממרכז הגישור והדיאלוג בקהילה, וכמובן לגבאי בתי הכנסת.קידום אתרים
בניית אתרים: תבונה-מילניום