הודעות הדובר
"גלעד לזכרם"
"פסג"ה"
"שורשים"
הודעות הדובר

הישג ללוד: למעלה מ-20 מיליון ₪ מדי שנה פיצוי מנתב"ג
חדשות

הישג ללוד: למעלה מ-20 מיליון ₪ מדי שנה פיצוי מנתב"ג

ראש העיר עו"ד יאיר רביבו: "יום היסטורי לעיר לוד! החל מהשנה ובכל שנה נקבל בע"ה למעלה מ- 20 מיליון ש"ח מהכנסות שדה התעופה, פיצוי על אי תשלום ארנונה! המשמעות: מאות מיליונים בשנים הקרובות! ■ פורום עוטף נתב"ג: "תקציבים משמעותיים שיסייעו לרשויות לשפר את סל השירותים וכמובן לשדרג תשתיות" ■ ועדת הכספים של הכנסת:  "בכך מסיימת המדינה עוול של 70 שנה, שבו רש"ת לא שילמה ארנונה עבור נתב"ג".

 

עם קבלת ההחלטה ובסיום דיון ארוך, מודה ראש העיר לחברי הועדה

ראש העיר יאיר רביבו מציג את טיעוניו בדיוני ועדת הכספים של הכנסת

רביבו מעורב בכל שלבי הדיון ומפקח מקרוב

ניצחון לרשויות הסמוכות לנתב"ג: אחרי דיון ארוך בוועדת הכספים הוחלט כי נתב"ג יוחרג מחוק הארנונה, אך יעביר למשרד הפנים סכום של 150 מיליון שקל בשנים 2019-2018 שיוקצה בחלקו לרשויות המקומיות הסמוכות לנתב"ג, כך אישרה ביום חמישי האחרון ועדת הכספים של הכנסת. לפי ההסכם, יפחת הסכום ל- 100 מיליון שקל משנת 2020.

רשות שדות התעופה (רש"ת) לא שילמה ארנונה לאף רשות מקומית בשל העובדה שסיפק לעצמו את השירותים. רשויות עוטפות נתב"ג, בראשן העיר לוד, טענו כי הסכום ממנו הוא פטור, צריך להגיע אליהן, בעיקר בשל העובדה כי האוצר יקבל סכום גבוה של דיווידנדים בשנים 2018-19 מהכנסות נתב"ג, העומד על 1.2 מיליארד שקל.

הרשויות המקומיות שייהנו מההסכם החדש הן לוד, אור יהודה, יהוד-מונוסון, עמק לוד, חבל מודיעין ושוהם. רשויות מקומיות סמוכות אחרות יקבלו תשלום לפי קריטריונים שייקבעו ובאישור שר הפנים ושר האוצר. עדיין לא נקבע מנגנון החלוקה גם בין רשויות עוטף נתב"ג שחלקן הגדול אמידות ומיעוטן חלשות.

ועדת הכספים כתבה בהחלטתה כי "בכך מסיימת המדינה עוול של 70 שנה, שבו רש"ת לא שילמה ארנונה עבור נתב"ג, בעוד שבנמלי תעופה אחרים בארץ, היא שילמה כדין".

המאבק לקבל תשלום כלשהו החל למעשה לפני שנים רבות, כאשר כל הרשויות ביקשו לאורך השנים, כל אחת בזמנה, תשלום מנתב"ג עבור ארנונה או עבור פיצוי על הנזקים הרבים שנגרמים לרשויות, אך הדרישות נפלו על אזניים ערלות הן ברשות שדות התעופה והן במשרדי הפנים והאוצר, שגם הם ביקשו לגבות דיווידנדים גבוהים מהכנסות המיליארדים שהצטברו בקופת רש"ת. הפעם זה קרה, בין היתר, כאמור, כיוון שלאוצר יהיה סכום כסף להעביר למשרד הפנים - מתוך הסכומים שיקבל מרש"ת. ההחלטה בוועדת הכספים אמורה להיות  מאושרת סופית עם התקציב.

בראש פורום הראשויות עוטפות נתב"ג, ראש העיר לוד עו"ד יאיר רביבו אשר הגיע לדיון ועדת הכספים יחד עם ראש עיריית אור יהודה, ליאת שוחט, ראש עיריית יהוד-מונוסון, יעלה מקליס, וראש מועצת שוהם, גיל לבנה. בסיומו של יום ארוך ומתיש, נשמע רביבו מרוצה: "אחרי דיון ארוך ומורט עצבים שנמשך 13 שעות בוועדת הכספים נפל דבר. אתם, תושבים יקרים, תיהנו מעוד חינוך, תרבות, חזות פני העיר ובקיצור שיפור נוסף באיכות החיים של כולנו. ההישג הזה לא היה מגיע לולא ההערכה יוצאת הדופן שאנו זוכים לה, כהנהגה צעירה, רצינית, המייעדת את הכספים נטו לציבור. תודתי ליו"ר ועדת הכספים הרב משה גפני, לחברי הועדה גם מהקואליציה וגם מהאופוזיציה, לשר כחלון ולשר דרעי, לחבריי ראשי הרשויות הסמוכות שניהלנו מאבק צודק ולכל מי שסייע לרגע שלו ייחלנו, ואני מבטיח שהסכום רק יילך ויגדל".

מפורום עוטף נתב"ג נמסר כי: "אנו שמחים שסוף סוף, אחרי 70 שנים, העוול מתחיל לקבל הכרה ותיקון. השרים משה כחלון ואריה מכלוף דרעי וכן חברי ועדת הכספים בראשות הרב גפני, הבינו כולם שאי אפשר להמשיך כך ויישמו אג'נדה חברתית אמיתית: צדק חלוקתי.

"זהו רגע והישג היסטורי לרשויות ול-250 אלף תושביהן. כי אלו תקציבים משמעותיים שיסייעו לרשויות לשפר את סל השירותים וכמובן לשדרג תשתיות. אך, אסור לשכוח, שאם רש"ת הייתה משלמת ארנונה הסכומים היו מגיעים לידי 300 מיליון, רק לרשויות עוטף נתב"ג. אמנם, שיפוי זה הוא קטן יחסית לארנונה מלאה והוא לא מגיע באופן מלא לרשויות עוטף נתב"ג, אך אנו בטוחים ששרי האוצר והפנים, משה כחלון ואריה מכלוף דרעי, יכירו בנזקים הרבים שנגרמים לרשויות המקומיות, ושנוצרים בעקבות פעילותה השוטפת של רש"ת ומיקומו של נתב"ג בסמוך לרשויות אלו, מעבר להפסד הארנונה המדובר וייקחו זאת בחשבון בחלוקת יתרת הסכום.

"הנזקים כאמור, לא מסתכמים רק בנזקים סביבתיים (נזקי רעש, איכות אויר, עומסי תחבורה), אלא גם בהגבלות בניצול הקרקע, והגבלות בנייה לגובה. אלו טומנים בחובם איבוד הכנסות ענק שמביא לכך שהפוטנציאל באזור כולו לא ממומש כפי שאמור היה אמור להיות באזור כה מרכזי בארץ".קידום אתרים
בניית אתרים: תבונה-מילניום