הודעות הדובר
"גלעד לזכרם"
"פסג"ה"
"שורשים"
הודעות הדובר

לוד ארחה את הכינוס השנתי של מועצת העיתונות בישראל במעמד נשיא המדינה
חדשות

לוד ארחה את הכינוס השנתי של מועצת העיתונות בישראל במעמד נשיא המדינה

הנשיא ראובן ריבלין: "אסור להשתיק את התקשורת ואת השיח שהיא יוצרת, גם כאשר זה לא נעים לנו בין אם מימין ובין אם משמאל " נשיאת מועצת העיתונות השופטת (בדימוס) דליה דורנר: "עלינו לפעול ביתר שאת בהסברת תפקידה של התקשורת ולהדגיש את חשיבותה". בהתייחסה לראש העיר המארח: "יש לכם בלוד ראש עיר אוצר, תשמרו על האוצר הזה". ראש העיר עו"ד יאיר רביבו: "המצב כיום בתחום האתיקה העיתונאית איננו מזהיר. חופש הביטוי וחופש העיתונות הם נשמת אפה של הדמוקרטיה ונכון שאין להצר את צעדיה; מאידך, אדם זכאי להגנה על שמו הטוב. השאלה, איך מאזנים בישראל בין שני ערכים אלה?"

הנשיא ראובן ריבלין עם ראש העיר יאיר רביבו ונשיאת מועצת העיתונות דליה דורנר

ריבלין: אסור להשתיק את התקשורת ואת השיח שהיא יוצרת

 דורנר: עלינו לפעול ביתר שאת בהסברת תפקידה של התקשורת

רביבו: המצב כיום בתחום האתיקה העיתונאית איננו מזהיר

ראש העיר מעניק לנשיאת מועצת העיתונות שי צנוע למזכרת

 ישיבה חגיגית, מועצת העיר מארחת את מועצת העיתונות

 פאנל אנשי תקשורת: שלום קיטל, אושרת קוטלר, בן כספית, ד"ר אלטשולר ופרופ' ותד

נושא חופש הביטוי והאתיקה העיתונאית בישראל, עמד במרכזו של הכינוס השנתי של מועצת העיתונות בישראל שהתקיים השבוע במתנ"ס גני-אביב ע"ש אריק איינשטיין בלוד, במעמד נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, נשיאת מועצת העיתונות בישראל, השופטת (בדימוס) דליה דורנר, ראש העיר, עו"ד יאיר רביבו, ובהשתתפות עיתונאים ואנשי תקשורת ידועי שם, שופטים (בדימוס), מו"לים, פרופסורים ומרצים בכירים למשפט ולתקשורת באקדמיה, חברי מועצת העיר ובכירי העירייה.

לוד נבחרה לפתוח את המפגשים השנתיים של המועצה שיתקיימו ביישוביי וערי פריפריה ויעסקו באתיקה עיתונאית וחופש הביטוי בישראל.

במהלך יום הכינוס בלוד, קיימו אנשי מועצת העיתונות שני מפגשי סדנא, האחד - עם מנהלי בתי הספר בעיר – בהנחיית פרופ' יחיאל (חיליק) לימור, מרצה לתקשורת ומייסד בית הספר לתקשורת באוניברסיטת אריאל, ותא"ל (במיל.) רון כתרי, לשעבר דובר צה"ל, והשני - עם חברי מועצת התלמידים – בהנחיית קרן מרציאנו, בת העיר לוד והעורכת הכלכלית של חברת החדשות בערוץ 2,  ועו"ד יובל יועז, מרצה למשפטים ועיתונאי ותיק. בהמשך היום ארחה מועצת העיר לוד את מועצת העיתונות בישראל לשיח פתוח.

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, התייחס לאפשרות להקדמת הבחירות על רקע חוק הגיוס: "לא ניתן לפתור את סוגיית הגיוס בכפייה אלא רק בהסדר. אם לא נשכיל לפתור את המחלוקת בהידברות הסוגיה תמשיך ותערער את יציבות המערכת הפוליטית ותעצים את המתח בין המגזרים. לא מדובר במחלוקת בין שונאי צה״ל מצד אחד לשונאי תורה, אלא בין ישראלים שכולם גם מעריכים את צה״ל וגם מכבדים את התורה ולומדיה"

על הביקורת המופנית כלפי התקשורת אמר הנשיא: ״אסור להשתיק את התקשורת ואת השיח שהיא יוצרת, גם כאשר זה לא נעים לנו בין אם מימין ובין אם משמאל. חשוב לזכור זאת, עיתונות ותקשורת הן מוסד חשוב בדמוקרטיה ודווקא בגלל זה יש עדיין ציפייה מהעיתונאים להיות סופרמנים - ישרים, מקצועיים, נאמנים, מחויבים".

נשיאת מועצת העיתונות, השופטת (בדימוס) דליה דורנר, ציינה בדבריה כי ימים קשים עוברים כעת על עולם התקשורת: מצד אחד נחשפות תופעות המפרות את כללי אתיקה העיתונאית ומצד שני- התקפות של פוליטיקאים על התקשורת. "רוב העיתונאים עושים את עבודתם, במסירות, באומץ , בנאמנות ובהתמדה". השופטת דורנר התריעה מפני ההתקפות הקשות על התקשורת, תוך סימון עיתונאים. "חשוב לזכור: לא העיתונאי המציא את החקירה. הוא 'המביא', השליח, זוהי חובתו. העיתונאי ממלא את תפקידו. עלינו לפעול ביתר שאת בהסברת תפקידה של התקשורת ושם כך להגיע לבתי הספר ולהדגיש את חשיבותה ואם יש למישהו תלונות על תפקודה, שיפנה אותן לבית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות".

ראש העיר, עו"ד יאיר רביבו ציין בראשית דבריו כי העיר לוד שמחה לארח את הכינוס השנתי של מועצת העיתונות בישראל, והודה לנשיאת המועצה  דורנר על יוזמתה לקיים בלוד את המפגש הראשון, במסגרת סדרה של מפגשים מיוחדים שבכוונת מועצת העיתונות בישראל לקיים במהלך השנה הקרובה ובשנים הבאות במקומות שונים ברחבי בארץ, בעיקר בישובים ובערי הפריפריה.

ראש העיר ציין את השינויים שעברו על העיר לוד אשר זוכה יותר ויותר לכותרות חיוביות, זאת לנוכח שורה של הישגים ופרסים בהן זכתה לוד, פרס החינוך הארצי לראשונה בתולדות העיר, פרס שר הפנים לניהול תקין - 3 שנים ברציפות, וכמו כן הסכם הגג עליו חתמה לוד עם ממשלת ישראל בהיקף כולל של כ-7 מיליארד שקל, אשר יבטיח את עתידה כיעד מגורים מועדף במרכז המדינה. "מעיר מנומנמת שרבים עזבו אותה, הפכנו לעיר שוקקת חיים שקולטת בימים אלו תושבים חדשים. עברנו מעירייה גירעונית על סף פשיטת רגל בעבר, לעירייה בעלת יציבות ואיתנות פיננסית. העיר לוד מדורגת כיום בראש דירוג היציבות הפיננסית של הרשויות בישראל".

בהתייחסו לאתיקה העיתונאית אמר: "המצב כיום בתחום האתיקה העיתונאית איננו מזהיר. חופש הביטוי וחופש העיתונות הם נשמת אפה של הדמוקרטיה ונכון שאין להצר את צעדיה, מאידך, אדם זכאי להגנה על שמו הטוב. השאלה, איך מאזנים בישראל בין שני ערכים אלה? שחיקה של האתיקה העיתונאית מערערת את היסוד ומסכנת את הקיום של חופש העיתונות, בעוד שעבירות של עיתונאים על כללי האתיקה, לעיתים אינן זוכות לעונשים מרתיעים".

ראש העיר הודה לנשיא המדינה על ביקורו השלישי בלוד. "בביקורך בלוד, פגשת כאן את פניה המגוונים של העשייה החברתית והקהילתית בלוד וציינת כי לוד היא מקור להשראה. התרשמת מייחודיותה של העיר לוד, עיר של פסיפס תרבויות ישראלי וחלוציות מודרנית, ישראליות עכשווית, יוזמת, פעילה, ומלאת אחריות שבראש מעייניה עתידה ודמותה של מדינת ישראל, כפי שציינת. אני מודה לך על ביקוריך החמים והלבביים שמוסיפים בכולנו תקווה ועידוד, ועל ביקורך החשוב היום".

חתם את האירוע המתוקשר דיון ער בהנחייתו של שלום קיטל, בהשתתפות אושרת קוטלר, בן כספית, ד"ר תהילה שוורץ – אלטשולר, ופרופ' מוחמד ותד.

ראש העיר העניק לנשיאת מועצת העיתונות, השופטת (בדימוס) דורנר, שי צנוע למזכרת, תבליט הפסיפס ודגלון העירייה. "יש לכם בלוד ראש עיר אוצר, תשמרו על האוצר הזה", אמרה לנוכחים.

את יום הכינוס ארגנו יחד, מוטי רוזנבלום, מנכ"ל מועצת העיתונות בישראל, יהורם בן ארוש, דובר העירייה, ומירי חסון, מנהלת מח' טקסים וביקורים, בסיועו האדיב של מוטי אלון, מנהל מתנ"ס גני-אביב.

בחלק האמנותי הופיע הרכב כלי נשיפה מעץ של תלמידי בית הספר יצחק נבון למחוננים ומצטיינים במוסיקה, בניצוחו ובניהולו של מני מטלון.

 קידום אתרים
בניית אתרים: תבונה-מילניום