הודעות הדובר
"גלעד לזכרם"
"פסג"ה"
"שורשים"
הודעות הדובר

ההיסטוריה חוזרת: צאצאיו הלודאים של ד"ר זרח ורהפטיג חתמו על מגילת העצמאות
חדשות

ההיסטוריה חוזרת: צאצאיו הלודאים של ד"ר זרח ורהפטיג חתמו על מגילת העצמאות

רועי הקטן חותם על מגילת העצמאות, עומדים מאחור שני אחיו ואביו מאיר, נכדו של ד"ר זרח ורהפטיג

אורי זרח, נריה ורועי, על רקע בניין הכנסת

לפיכך נתכנסנו. הצאצאים של חותמי מגילת העצמאות, בכנסת/ צילומים אוהד צויגנברג

שחזור משפחתי לטקס מגילת העצמאות. כמעט 70 שנה לאחר החתימה על מגילת העצמאות, התאספו בכנסת 35 צאצאים - קרובים ורחוקים - של חלק מהחותמים על המסמך ההיסטורי שהפך ב-1948 את הקמת מדינת ישראל מחלום למציאות.  המטרה: חיבור בין חלקי העם ודיון על זהות המדינה, כחלק מחגיגות 70 שנה למדינת ישראל.

מדובר ביוזמה שהיא חלק מאירוע ההשקה של הקונגרס הישראלי הראשון ליהדות ודמוקרטיה שיתקיים בפברואר הקרוב, שנועד לדון בשילוב הזהות של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ובמורכבות של אופי המדינה.

בין החותמים, אורי זרח, נריה ורועי, ילדיהם של תושבי לוד, מאיר ודפנה מימון, צאצאיו של הרב ד"ר זרח ורהפטיג, ממנהיגי המפד"ל והפועל המזרחי וממעצבי דרכן, שר בממשלות ישראל וכן חתן פרס ישראל. ד'" ורהפטיג היה נציג המשרד הארצישראלי בוורשה, הציל אלפי יהודים בתקופת השואה בכך שהשיג עבורם סרטיפיקטים והצליח לחלץ אותם מנוראות השואה שהתרחשה על אדמת פולין. עם קום המדינה היה מחברי מועצת העם, כיהן במועצת המדינה הזמנית וניסח את חוקתה, והיה בין החותמים על מגילת העצמאות.

"זו הייתה בהחלט חוויה גדולה לילדים, לשמוע סיפורים, להכיר צאצאים של דמויות מנהיגות מהעבר ובעיקר לחוש גאווה גדולה שסבא רבא שלהם הקדיש את חייו למען עם ישראל, ארץ ישראל ותורת ישראל", סיפר הנכד מאיר מימון, "כשדיברנו על סבא זרח, חשבנו יחד עם הילדים שזו לא חוכמה רק לזכור אותו ואת הסיפורים עליו. החוכמה והאתגר הגדול הוא לשאוף ללכת בדרכיו. דרך של תרומה בכל רגע ורגע לטובת הכלל. דרך מלאה ביושר ואמת".

 קידום אתרים
בניית אתרים: תבונה-מילניום