הודעות הדובר
"גלעד לזכרם"
"פסג"ה"
"שורשים"
הודעות הדובר

עיריית לוד לביהמ"ש: לאסור על רשות שדות התעופה להקים מלון בשטח נתב"ג
חדשות

עיריית לוד לביהמ"ש: לאסור על רשות שדות התעופה להקים מלון בשטח נתב"ג

בעתירה מנהלית נגד רשות שדות התעופה מבקשת העירייה לבטל את המכרז שפורסם להקמת מלון בנתב"ג, שלטענתה ימיט אסון על התיירות בלוד* ראש העיר עו"ד יאיר רביבו: "רשות שדות התעופה ונהנית לבדה מעושר מוניציפאלי מבלי לשלם אגורה, וכעת מתחרה בלוד באופן בלתי שוויוני ובלתי הוגן באופן הפוגע במאמצי העירייה לקדם אזורי תיירות בלוד".

ראש העיר יאיר רביבו - רשות שדות התעופה פוגעת בלוד

עיריית לוד הגישה עתירה מנהלית נגד רשות שדות התעופה (רש"ת), בהמשך למכרז שפירסמה רש"ת בחודש יולי האחרון להקמת מלון בשטח נמל התעופה בן גוריון. בעתירה מבקשת עיריית לוד מבית המשפט המחוזי בעיר לבטל את המכרז ולאסור על הקמת מלון בנתב"ג, בטענה כי הקמת המלון תמיט אסון על התיירות בעיר לוד.

בעתירה, שהוגשה באמצעות עוה"ד עפר שפיר ואמיר בירנבוים ממשרד עפר שפיר ושות', טוענת העירייה כי לרש"ת אין סמכות להוציא את המכרז, וכי הקמת בית מלון בשטח נמל התעופה תנחית מכת מוות על מאמציה של העיר לוד לפתח אזורי תיירות בתחומה.

לטענת העירייה, במהלך חודש אוגוסט 2017 נודע לה, בדרך מקרה, כי הרשות פרסמה מכרז לתכנון, הקמה והפעלה של מיזם מלונאי גדול בתחום נתב"ג, על שטח של כ-10 דונם, במרחק של כ-500 מטרים מטרמינל 3. על פי תנאי המכרז, המיזם יכלול בית מלון של 400 חדרים, מתקני כושר וספא, אולמות כנסים ואירועים ועוד. לטענת העירייה, השטח של נתב"ג הועבר לרש"ת "לשם קיום תפקידה במישור התחבורתי-תעופתי" ולא לצורך "קידום עסקים, אשר בינם ובין תפקידה וסמכויותיה אין דבר וחצי דבר".

עוד טוענת העירייה, כי השטח שקיבל נמל התעופה הבינלאומי הוא שטח גלילי שאינו שייך לאף רשות מקומית ועל כן פטור מארנונה, היטלי פיתוח וחובות מוניציפליות החלות על עסקים דומים בתחום רשות מקומית. בעתירה מציינת העירייה כי על פי מסמכי המכרז, הזוכה "לא יידרש לשלם ארנונה כללית, אגרות והיטלי פיתוח לפי חוקי עזר, או היטל השבחה, ובנוסף לא יידרש לשלם כל תשלום לרשות מקרקעי ישראל (רמ"י)".

לדבריה, כתוצאה מפטורים אלה נוצר מצב שרש"ת מתחרה בעיריית לוד בתחרות בלתי שוויונית ובלתי הוגנת, דבר המהווה פגיעה אנושה בקידום התיירות בתחום העיר לוד, שעליה עמלה העירייה, בשיתוף משרדי הממשלה. העירייה טוענת עוד, כי הקמתו של מלון עומדת בסתירה להוראות תוכנית המתאר הארצית לנתב"ג, תמ"א 2/4א הקובעת יעוד של "מסופי נוסעים" ושימושים כמו חנויות, משרדים, מרכז תחבורה.

לדברי העירייה, המרוויחה הגדולה מהמיזם תהיה רק רש"ת, מכיוון שעל פי המכרז הזוכה יידרש לשלם לה דמי הרשאה שייקבעו כאחוז מהפדיון ברוטו שישיא המיזם לזוכה. בדרך זו, נטען בעתירה, "הופכת רשות שדות התעופה לשותפה עסקית של הזוכה ולבעלת אינטרס ישיר בהגדלת הפדיון הכספי שלו".

בעיריית לוד מוסיפים, כי רשות שדות התעופה עשתה את כל המהלך בסתר, במטרה שלא להביא את הדבר לידיעת העירייה או לקבל את השגותיה בנושא. לטענתה, תחילה פנתה העירייה לרש"ת בדרישה להקפאת המכרז, שלטענתה אינו חוקי. התשובה שקיבלה העיריה הייתה, כי המיזם המלונאי מגובה בתוכנית שאושרה בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, ועל כן טענותיה נדחות.

לאחר פנייה לוועדה המחוזית לעיון במסמכים, טוענת עיריית לוד בפנייה לבית המשפט, היא גילתה שהתוכנית "כלל איננה בתוקף, וכן עובדות נוספות אשר חיזקו את מסקנתה כי המיזם המלונאי אותו פועלת המשיבה לקדם ולהוציא לפועל במרץ יוצא דופן הינו בלתי חוקי ונגוע בפגמים רבים ומהותיים".

כזכור, בשבוע שעבר פורסם כי פורום ראשי רשויות עוטפות נתב"ג, הכולל את עו"ד יאיר רביבו, ראש עיריית לוד, עו"ד ליאת שוחט, ראש עיריית אור יהודה, עו"ד יעלה מקליס, ראש עיריית יהוד-מונוסון, דוד יפרח, ראש מועצה אזורית עמק לוד ושמעון סוסן, ראש מועצה אזורית חבל מודיעין, התחילו במאבק הצודק ובדרישה לחלוקת הכנסות מרשות שדות התעופה, הסובלות בשל מיקומו של שדה התעופה וממטרדי הרעש, וכן מנזק כלכלי ומאובדן ההכנסות מאידך. "כאשר מדברים על צדק חלוקתי, צריך לשמוע את המספרים כדי להאמין: היום רשות שדות התעופה מגלגלת למעלה ממיליארד וחצי שקלים לשנה מנתב"ג ונהנית לבדה מעושר מוניציפאלי מבלי לשלם אגורה" אמר ראש העיר יאיר רביבו, "חלוקת הכנסות צודקת, תחזק את העיר לוד והיישובים הסמוכים, תביא להגדלת המקורות העצמיים שיאפשרו לשפר את רמת השירותים, לצמצום פערים ולשיתופי פעולה כלכליים וחשובים עם הישובים הסמוכים".

מרש"ת נמסר לעיתון גלובס שבו פורסמה הידיעה, כי היא תגיב לעתירה בבית המשפט.קידום אתרים
בניית אתרים: תבונה-מילניום