הודעות הדובר
"גלעד לזכרם"
"פסג"ה"
"שורשים"
הודעות הדובר

חיים משותפים – ארכיאולוגיה קהילתית בלוד
חדשות

חיים משותפים – ארכיאולוגיה קהילתית בלוד

בתמונה: רביבו הצטרף לילדים החופרים באתר הפסיפס

בשנת הלימודים תשע"ז החלה לפעול בלוד תוכנית "חיים משותפים – ארכיאולוגיה קהילתית בלוד" במימון קרן מורנינגסטאר ועיריית לוד. התוכנית מופעלת על ידי עמותת 'אפשר אחרת' ורשות העתיקות ומתוכללת ע"י מכון מרחבים.

במסגרת הפעילות, מקיימת עמותת 'אפשר אחרת' מפגשים בין בתי ספר יהודים לבתי ספר ערביים (14 קבוצות שעובדות ב-7 זוגות). במהלך המפגשים מקבלים התלמידים הכנה לקראת היכרות עם המגזר האחר. מדריכי 'אפשר אחרת' מלווים את הקבוצות במפגשים משותפים ובעבודה בתחומים שונים שמטרתה להבין ולהכיל את התרבות האחרת.

רשות העתיקות מקיימת 10 מפגשים בהם הילדים חווים היכרות עם ההיסטוריה והארכיאולוגיה של העיר לוד לאורך הדורות באמצעות סדנאות חווייתיות. גולת הכותרת היא חפירה ארכיאולוגית שהוקמה במיוחד לטובת הפרויקט במימון הקרן. אל החפירה מגיעים תלמידי בתי הספר שהשתתפו בפרויקט ועובדים כתף לצד כתף בקבוצות מעורבות. תלמידים יהודים וערבים חושפים יחד את ההיסטוריה של העיר.

ראש העיר עו"ד יאיר רביבו, הצטרף השבוע לילדים החופרים באתר הפסיפס, בהם תלמידי כיתות ד' מבתי הספר אלראזי וגני אביב – יהודים וערבים שחופרים יחד בקבוצות מעורבות. ראש העיר שיבח את היוזמה המבורכת ואת שיתופי הפעולה כחלק מפסיפס התרבויות המרהיב הקיים בעיר, וציין את חשיבותה ותרומתה של הארכיאולוגיה הקהילתית לעיר לוד, כאשר הילדים חושפים את המורשת וההיסטוריה של העיר ודואגים לשמר אותה ובעצם כך מחזקים את הגאווה המקומית ואת השייכות לעיר ולמורשתה, לצד היכרות עם תלמידים מהפסיפס האנושי בעיר ועם ההיסטוריה העשירה של לוד בהיותה אחת הערים העתיקות ביותר בעולם.קידום אתרים
בניית אתרים: תבונה-מילניום