הודעות הדובר
"גלעד לזכרם"
"פסג"ה"
"שורשים"
הודעות הדובר

ההפתעה של העיר לוד
חדשות

ההפתעה של העיר לוד

דירוג היציבות הפיננסית של הרשויות בישראל: ההפתעה: לוד, עם מדד סוציו־אקונומי 4 בלבד, זינקה השנה 11 מקומות, מהמקום ה־17 למקום השישי. כך עולה מדירוג היציבות הפיננסית של הרשויות והמועצות המקומיות של חברת CofaceBdi ל־2017 . * ראש העיר עו"ד יאיר רביבו: "עד לפני כמה שנים זו כותרת שהייתה מתאימה ל- 1 באפריל. היום, הפכנו את הקערה על פיה, ומעיר חלשה ונתמכת הפכנו ב"ה לעיר איתנה ויציבה בכל הפרמטרים שנבדקו, וזאת בזכות מדיניות אחראית של ניהול משק הכספים. אנו משקיעים הרבה יותר למענכם, אבל בצורה יעילה, נקייה ומושכלת. בהצלחה"!

בכותרת זו, "ההפתעה של לוד" פרסם בשבוע שעבר "ידיעות אחרונות" על גבי עמוד שלם, כפי העולה מדירוג של חברת המידע העסקי BdiCoface אשר בדק את מצבן הפיננסי של עיריית ומועצות מקומיות בישראל.

ב־CofaceBdi  מציינים כי קיימת חשיבות בדירוג היציבות ליכולת של עירייה להתקיים ממקורות ההכנסה שלה עצמה כגון ארנונה, ופחות מסיוע ממשלתי. ככל שהיחס בין הכנסה עצמית לסך כל ההכנסות גבוה יותר, כך גם האיתנות הפיננסית של הרשות המקומית גדולה יותר.

לוד שבמקום השישי עקפה עיריות גדולות ממנה עם תושבים בחתך סוציו־אקונומי גבוה בהרבה כמו תל-אביב, כפר-סבא, רמת-גן ומודיעין, מכבים רעות. מקדימות אותה בדירוג נס ציונה, הרצליה, רמת השרון, חולון ופתח תקוה. ב־ CofaceBdi מציינים כי הפרמטרים הפיננסיים של לוד במגמת שיפור בשנים האחרונות. למשל, על בסיס דוחותיה הכספיים ל־2015 קיים עודף מצטבר בתקציב הרגיל של 49 מיליון שקל, כאשר שנה קודם לכן עמד העודף המצטבר על 40 מיליון שקל. אם בוחנים את הכנסותיה השוטפות ומפחיתים מהן את הוצאותיה השוטפות עולה כי היא נהנית מעודף משמעותי של 22.5 מיליון שקל (28 מיליון שקל שנה קודם לכן).

לדברי תהילה ינאי, מנכ"לית משותפת בחברת CofaceBdi "אנחנו רואים לאורך השנים שלא רק הדירוג הסוציו־אקונומי מעיד על היציבות הפיננסית של העיריות והמועצות המקומיות השונות. התנהלות פיננסית נכונה של עירייה, היכולת שלה לגבות את הכספים המגיעים לה וניהול נכון של תקציבה בסופו של דבר משרתים את התושבים, שיכולים לקבל שירות טוב יותר״.

נתון זה מתפרסם לאחר שלוד עושה היסטוריה וזוכה לראשונה בתולדותיה ולהישג חסר תקדים, שנתיים  ברציפות, בפרס שר הפנים לניהול כספי תקין (לשנים 2013 – 2014 , 2014 – 2015)

הפרס הוענק למספר מצומצם של רשויות מקומיות שנמצאו ראויות לו, בהתאם לנתונים כספיים ומנהליים שנקבעו על ידי משרד הפנים, המתייחסים לפרמטרים שעיקרם: עמידה בנהלים לגבי ניהול התקציב, גירעון הרשות ביחס להכנסותיה ואחוז גביית הארנונה בהתאם לתקציב. לצד הניהול הכספי נבדקים בקפדנות גם מדדי שירות ומדדים ארגוניים המבטאים את נתוני הביצוע השנתיים והמצטברים של העירייה.

ראש העיר עו"ד יאיר רביבו, ציין כי המחקר אשר מציב את לוד בין 6 הערים האיתנות ובעלות היציבות הפיננסיות בישראל כמו גם פרסי הניהול התקין, מהווים תעודת כבוד לעיריית לוד שעשתה את המהפך הכמעט בלתי אפשרי מעירייה חדלת פירעון לעירייה יציבה בהיבט הכספי. "זהו הביטוי לעבודה משותפת ומאומצת של הנהלת העירייה ועובדיה, אות כבוד המבטא הערכה והוקרה לעובדי העירייה ולמנהליה השותפים לניהול מקצועי, תקין, יעיל ואחראי של הקופה הציבורית ועל מקצועיותה ויציבותה של המערכת הפיננסית בעירייה, חרף ההשקעות האדירות שלנו בפיתוח העיר ", אמר ראש העיר ומסר את תודתו לכל עובדי העירייה, ובפרט למנכ"ל, לגזבר ולחברי מועצת העיר על הניהול האחראי. "נמשיך ב"ה להצעיד את לוד קדימה, לעשות ולפתח את העיר לרווחת התושבים", אמר רביבו.

בכתבה מצוטט גם ח"כ איציק שמולי, המתגורר בעיר בחמש השנים האחרונות, "לוד היא עיר תוססת וצעירה עם מנהיגות" ציין שמולי, "בזכות מנהיגות עירונית נמרצת, גילויי עניין של המגזר העסקי, משבר הדיור מסביב ומעורבות מרגשת של 500 צעירים וסטודנטים שכבר עברו אליה בעקבותיי - יש לעיר הזו סיכוי אדיר להפוך מעוד נקודה סתמית בדרך לשדה התעופה לעיר תוססת וצעירה שבוראת מחדש את עתידה".

  

יאיר רביבו, לוד איתנה ויציבה כלכלית

 

איך נקבע דירוג היציבות הפיננסית?

מטרת הדירוג למצוא את המועצות והעיריות בעלות החוסן הפיננסי, מוסר התשלומים והיעילות הכי טובים, לצד סיכון עסקי נמוך. כדי לבחון חוסן פיננסי נבחנו מדדים המשקפים את יכולתן של העיריות לעמוד בהחזר חובות, כן נבנה מדד של יעילות פעילות שמשקף את יעילות ההתנהלות של עירייה או מועצה.  הדירוג כלל ערים עם לפחות 40,000 תושבים בדירוג סוציו אקונומי 4-10.קידום אתרים
בניית אתרים: תבונה-מילניום