הודעות הדובר
"גלעד לזכרם"
"פסג"ה"
"שורשים"
הודעות הדובר

ראש העיר עו"ד יאיר רביבו, נפרד מוולד קרפ, מראשי הווטרנים בלוד
חדשות

ראש העיר עו"ד יאיר רביבו, נפרד מוולד קרפ, מראשי הווטרנים בלוד

ראש העיר מצדיע לוולד קרפ בטקס יום הניצחון על הנאצים

בדברים לזכרו של וולד קרפ, כותב ראש העיר לוד, עו"ד יאיר רביבו:  "ביום שישי האחרון, הלך לעולמו בשיבה טובה, ידיד יקר ותושב כבוד של העיר לוד, וולד קארפ, יו"ר נכי מלחמת העולם השנייה, האדם החביב עטור המדליות שתמיד בלט בטקסים לציון יום הניצחון על הנאצים. וולד סימל בעיני את רוח הגבורה היהודית באחת התקופות הטראגיות בחיי העם היהודי, כמי שנלחם יחד עם הוטרנים לצד צבאות בנות הברית כדי לשחרר את העולם מהאימה הנאצית, וסללו את הדרך להקמת מדינת ישראל. בטקס האחרון הצדעתי לו. מדינת ישראל החזקה היא ההוכחה המוחשית לניצחונו של וולד. יהי זכרו ברוך".

הצדעה אחרונה של ראש העיר על קברו של ולד קרפ.

 

דברים לזכרו של וולדלן קרפ ז"ל

וולד (וולדלן) קרפ נולד ב-29 באוקטובר 1924 באודסה, במשפחה של מורים. שני הוריו פעלו רבות כדי ללמד מבוגרים לקרוא. בסיום שמונה שנות לימוד הוא התקבל לבית ספר ארטילרי מיוחד מספר 16 באודסה. בתחילת המלחמה עזב את ההעיר הנצורה עם שאר תלמידי בית ספר לעיר סטלינבאד (היום דושנבה, טג'יקיסטן). את בית הספר הוא סיים במאי 1942. לאחר מכן נשלח למכללה ארטילרית נגד טנקים של פודולסק, אשר פונתה בעקבות המלחמה לבוכרה (אוזבקיסטאן). בדצמבר 1942, בסיום המכללה, בדרגת סגן הוא נשלח לחזית. נלחם במסגרת חזית הערבה, בהמשך במסגרת החזית האוקראינית ה-2, כמפקד סוללה של תותחי נגד טנקים בקוטר 45 ממ. הקרבות הקשים ביותר התרחשו בקשת קורסק, במסגרת אוגדת קלעים 252 בגדוד קלאים 934, שם שירת קרפ. הוא השתתף בקרבות במהלך שחרור בלגורוד בסיום קרב הטנקים הגדול ביותר בכל היסטוריית המלחמות, קרוב ליישוב פרוחורובקה.

ב-1 לאוגוסט 1943 נפצע קשה בקרב ליד בלגורוד, הבריא והשתקם במהלך 13 חודשים. לאחר מכן שוחרר מהצבא האדום בעקבות מצבו הבריאותי.

בשנת 1950 סיים תואר במדעי הקשר באודסה, עבד בתחום של אוטומציה אלקטרונית. באותה שנה הוא התחתן עם יבגניה קופרמן-קרפ, שפגש אותה במהלך לימודיו באוניברסיטה. בשנת 1971 הגיש תזה והפך לד"ר מדעי הטכנולוגיה. באותן שנים פיתח והציע תיאוריה חדשה של העברת אותות חשמליים ברקמות עצביות.

ליבגניה וקרפ הייתה בת, נטליה קרפ, שהפכה לפסיכיאטרית ידוע באודסה. לנטליה ובעלה נולדה בת בשם סבטה (היום אורלי). מכורח הנסיבות, נטליה ובעלה נפטרו בסוף שנות ה-80.

בשנת 1991 עלה עם יבגניה אישתו ואורלי, נכדתם, לישראל. בשנת 1993 פרסם לראשונה בבטאון "השערות רפואיות" (קנדה) עבודה "אפקט של ג'וזפסון במהלך מעבר אותות חשמליים דרך סינפסות". על עבודתו זו הוא התקבל כחבר פעיל באקדמית המדעים בניו-יורק ובאקדמית המדעים הבינלאומית האמריקאית. כמו כן, התואר המדעי שלו הוכר גם בישראל.

בגני אביב הוא היה פעיל מאד בחיי הקהילה. היה יושב ראש של סניף גני אביב בעמותת הלוחמים והפרטיזנים של מלחמת העולם השניה, סגן יו"ר מועצת הווטרנים של מלחמת העולם השנייה בגני אביב. במועדון של הוטרנים והנכים בגני אביב העביר באופן קבוע חוג בשם "בית הספר לבריאות". החל מ-1992 התפרסם בעיתונים ושבועונים בישראל בנושא "ביו-אנרגטיות". על בסיס הכתבות שלו פרסם בשנת 1998 בישראל ספר "בריאות ללא תרופות", שזכה לשלוש מהדורות. חבר באגודת הסופרים הישראלים דוברי רוסית, פרסם מספר ספרים ברוסית.

אותות וצל"שים: אות "הכוכב האדום" ו"המלחמה הגדולה על המולדת" מדרגה ראשונה, מדליה "על הניצחון על גרמניה הנאצית במלחמת המולדת הגדולה 1941-1945" ומדליות חגיגיות רבות נוספות.קידום אתרים
בניית אתרים: תבונה-מילניום