לוד זה הבית שלי
"גלעד לזכרם"
"פסג"ה"
"שורשים"הפרוייקט התיירותי - ארכיאולוגי

בשנת 2008 החלה עיריית לוד בפרויקט קהילתי שמטרתו לטפח את הפארק התיירותי-ארכיאולוגי בלב העיר. הניהול המקצועי של הפרויקט יתבצע על ידי "בראשית" - מיסודו של מכון ישראלי לארכיאולוגיה, בסיוע משרד התיירות, משרד ראש הממשלה ומשרדי ממשלה אחרים. ייחודו של הפרויקט יהיה בכך שתושבי העיר, יהודים וערבים, דתיים וחילוניים, ותיקים ועולים, צעירים ומבוגרים יוזמנו להשתלב בעיצוב הפרויקט, בתכנונו, בחקר האתרים, בשימור ושחזור המבנים הקדומים ובטיפוחם.

 

עיריית לוד מאמינה כי פרויקט קהילתי שכזה, יאפשר להביא לשמירה על האתרים התיירותיים לאורך שנים. מעורבות התושבים בפרויקט תסייע לצור הזדהות שלהם עם האתרים ועם עברה של עירם וכפועל יוצא מכך תגבר הגאווה המקומית של התושבים. העירייה רואה בפיתוח התיירותי, מנוף דרמטי לשינוי התדמית של העיר לוד בעיני תושביה, בעיני אזרחי המדינה וכמובן בקרב התיירים הרבים אשר נוחתים בשדה התעופה, דקות אחדות מהעיר.

 

במסגרת הפרויקט מבצעת העירייה עבודות לשימור בתי הבד, החאן ושאר המבנים הקדומים בפארק השלום. המתחם כולו יגודר באופן ברור, יוצבו בו שלטים, תותקן תאורה איכותית ויוקדש מאמץ רב לטיפוחו ולאחזקתו כאתר תיירות מן השורה הראשונה.

   

תלמידי לוד מטפחים את הפארק התיירותי בלוד
שרידי חאן אל ח'ילו בלוד

בהמשך, יושקעו משאבים בטיפוח השכונות הסובבות את המתחם התיירותי ובצירי התנועה המוליכים אליו. יוכשרו חניונים וישומרו מכלולי בתים עתיקים אשר בהם ניתן יהיה לפתוח מסעדות וחנויות לצרכי התיירים קידום אתרים
בניית אתרים: תבונה-מילניום