שירותים וטרינריים
"גלעד לזכרם"
"פסג"ה"
"שורשים"Untitled Document

כלבייה והצלת בע"ח

הכלבייה של עיריית לוד – חלום שהפך למציאות

הכלבייה החדשה שהוקמה בלוד היא ללא ספק יוצאת דופן ומיוחדת במינה.

זוהי הכלבייה הגדולה ביותר במדינת ישראל, והיא קולטת כלבים מעשרות ישובים ברחבי הארץ.

כבר מתחילת הפעלתה ע"י ד"ר רז, מנהלת המח' הוטרינרית של עיריית לוד, התבלטה הכלבייה ביחסה המיוחד והשונה לכלבים וחתולים. יחס זה החל לעורר אט אט תשומת לב בכל רחבי הארץ והכלבייה הפכה לסמן דרך ולמודל לחיקוי לכלביות אחרות ולמחלקות וטרינריות בערים אחרות.

ד"ר אור היתה נחושה בדעתה להקים כלבייה חדשה במקום המבנים הישנים והמתפוררים שהיו קיימים עוד מתקופת קום המדינה. דבר זה היה בגדר חלום בלבד היות ומדובר היה בהשקעה של מאות אלפי שקלים.

ד"ר אור שלחה מכתבים לעשרות חברי כנסת וביקשה את עזרתם לטובת בעלי החיים בכלבייה. לשמחתה נענתה ע"י ח"כ פורז, היום שר הפנים של מדינת ישראל. מר פורז נרתם לעזרתה של ד"ר אור, וקישר בינה לבין המשרד לאיכות הסביבה, עם מערך ההגנה על בעלי חיים.

במשרד לאיכות הסביבה התרשמו מאוד מהיחס החם שמקבלים הכלבים בכלבייה למרות התנאים הבלתי נסבלים ששררו במקום. למרות הקור הנוראי ששרר בכלבייה בחורף, השיגה ד"ר אור מיטות ומנורות חימום לכלבים. צוות הכלבייה רכש מכספו יריעות ניילון ויוטה כדי לאטום את הכלובים מפני הקור. כל צוות המחלקה עבד קשות כדי לשפר את התנאים בכלבייה ולדאוג לניקיונה ולתחזוקתה.

במערך ההגנה על בעלי חיים במשרד לאיכות הסביבה הבינו שבלוד יש עם מי לדבר, ועם מי לשתף פעולה למען בעלי החיים. אי לכך, נפלה ההחלטה במשרד לאיכות הסביבה לעשות צעד מהפכני שכמותו לא נעשה לפני כן במדינת ישראל, ולהשקיע סכום כסף גדול להקמת כלבייה חדשה בלוד שתשמש כמודל לכלביות הבאות אחריה.

בשנת 2001 תרם המשרד לאיכות הסביבה ומימן את פרויקט הקמת הכלבייה החדשה, ויצאנו לדרך.

לצורך תכנון הכלבייה ביקרה ד"ר אור יחד עם צוות הארכיטקטים שתכנן את הכלבייה בעשרות כלביות בארץ, ויחד למדו את הנושא בצורה יסודית ביותר. הכלבייה תוכננה ע"י אינג' נתן אברמוב, ובעזרתם הנפלאה של מהנדסי

אלבום תמונות


מחלקת ההנדסה של עיריית לוד אשר ליוו את הפרויקט לאורך כל הדרך – המהנדסים אריה גלברג, עודד ארנון ומשה מרידור, וכל צוות המחלקה.

את הכלבייה בנתה חברת "אחים אבו חטום" אשר עשו עבודה נפלאה, ויצרו קשר חם עם המחלקה הוטרינרית. המהנדס גסאן אבו חטום אף תרם בסוף העבודה משאיות אדמה כדי שבכלבייה החדשה יהיה גם גן פורח.

וכך, בקיץ 2002 הושלמה הקמתה של כלבייה חדשה ויפהפייה. כלבייה מרווחת ומאווררת עם תאים גדולים ויפים. בחורף ניתן לסגור את הכלבייה מבחוץ כך שהכלבים מוגנים מפני הגשם והרוח. בתוך הכלבייה יש חשמל, והכלבים הקטנים שסובלים מקור ישנים בתוך מיטות מתחת למנורות חימום מיוחדות שתרם המשרד לאיכות הסביבה.

בכלבייה הוקם גן פורח, שבו ניטעו עשרות עצים, ברושים, אקליפטוסים ואחרים. עצים אלו נתרמו ע"י המשרד לאיכות הסביבה וקרן קיימת לישראל.

גם לאחר שהושלמה הקמת הכלבייה ממשיך צוות מערך ההגנה על בעלי חיים ללוות את הכלבייה בלוד ולעזור בכל הנדרש.

בשנת 2003 קיבלה המחלקה הוטרינרית בלוד את מגן השרה לאיכות הסביבה בזכות פעולותיה המיוחדות להצלת בעלי חיים.

אנו מבקשים להודות מכל עומק הלב, ובשמם של כל בעלי החיים שניצלו בכלבייה, לצוות הנפלא של המשרד לאיכות הסביבה: לצחי דותן, בנדה, רפ"ק שאול מימון, רקפת, תמי ולכל האנשים הטובים שעזרו לנו להפוך את החלום למציאות.


עמותת תנו לחיות לחיות עוזרת לכלבייה בלוד


הכלבייה בלוד קצרה שבחים רבים בזכות פעולותיה למען הצלת בעלי חיים.

אולם חשוב להדגיש שללא עזרתה הרבה והמתמשכת של עמותת תנו לחיות לחיות, לא היינו יכולים לעשות אף חלק קטן ממה שעשינו למען בעלי החיים.

מזה שנים תומכת עמותת תנו לחיות לחיות ועוזרת לכלבייה בלוד. בין הנהלת העמותה – אתי אלטמן, יעל ארקין ובני שלזינגר, ובין ד"ר אור נוצרו קשרים חמים של ידידות אמיצה, הערכה ורצון עז משותף לפעול למען בעלי החיים הנטושים ולהצילם.

כתוצאה מכך, הכלבייה בלוד היא היחידה מבין כל תחנות ההסגר בישראל שבה גורים זוכים לקבל חיסוני משושה, וזאת באישור מועצת העיר לוד. הכלבייה בלוד היא היחידה שבה כלבים פצועים זוכים לטיפול מקצועי ומסור בזכות התרופות הניתנות ע"י תנו לחיות לחיות, ואף זוכים לקבל ניתוחים אורטופדיים בזכות העמותה.

מאות כלבים ניצלים מדי שנה ע"י העמותה הקולטת אותם מהכלבייה בלוד ומוצאת להם בתים חמים.

חשוב לציין שעמותת תנו לחיות לחיות, נמצאת בקשיים כספיים, ולמרות זאת תומכת ככל יכולתה בכלבייה בלוד, מתוך הכרה בחשיבות הצלת מאות הכלבים המוחזקים בכלבייה.

גם עיריית לוד עושה ככל יכולתה לעזור לעמותת תנו לחיות לחיות. לפני כשנתיים ננטשו בלילה אחד מעל 60 כלבים ליד הכניסה לעמותת תנו לחיות לחיות. הכלבים היו מורעבים, חולים וגוססים. ההשערה היא שהם ננטשו ע"י אחת הכלביות הפרטיות באזור המרכז. עמותת תנו לחיות לחיות לא יכלה להתמודד עם כמות גדולה זו של כלבים ופנתה לעיריית לוד בבקשת עזרה. בכירי העירייה אישרו ללא היסוס את קליטת הכלבים בכלבייה בלוד, והכלבים טופלו בכלבייתנו.

שד' יוספטל, כביש רמלה-לוד ת.ד. 401 לוד 71270 טל': 08-9279934 פקס: 08-9279634

הדפסה שלח לחבר חזרה
קידום אתרים
בניית אתרים: תבונה-מילניום